Skip to content

513 Valley Run DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Sep 25, 1997

Property Information

Block340.21
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM153

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,955
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
22%
Improvement Value:$191,400
78%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+6.3%
2024$10,053+0.0%
2023$10,051+3.9%
2022$9,676+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft2,955DeedBook 4928, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1965