Skip to content

1020 Edgemoor RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1965

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 19, 2012

Property Information

Block341.02
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
31%
Improvement Value:$132,500
69%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+6.1%
2024$8,022+2.5%
2023$7,825+1.3%
2022$7,728+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 9709, Page 521

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8101, Page 1455

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4991, Page 718

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3654, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1965