Skip to content

1019 Edgemoor RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block341.03
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
27%
Improvement Value:$166,100
73%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+6.1%
2024$9,576+2.5%
2023$9,342+1.3%
2022$9,225+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 11843, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1958