Skip to content

1006 Abington TerraceCherry Hill, NJ 08034

Built 1957

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block341.03
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
29%
Improvement Value:$150,600
71%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,167+6.3%
2024$8,625-0.4%
2023$8,657+4.3%
2022$8,299-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,086DeedBook 12733, Page 729

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,086DeedBook 10822, Page 1916Recorded2/14/2018

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3430, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1957