Skip to content

1013 Abington RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block341.04
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
29%
Improvement Value:$141,800
71%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,909+6.1%
2024$8,396+2.5%
2023$8,190+1.3%
2022$8,088+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4556, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1957