Skip to content

1008 Edgemoor RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block341.10
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM199

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
30%
Improvement Value:$139,600
70%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+6.1%
2024$8,379+2.5%
2023$8,173+1.3%
2022$8,072+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4945, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1960