Skip to content

1014 Tampa AveCherry Hill, NJ 08034

Built 1957

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block341.11
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM198

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,200
29%
Improvement Value:$140,400
71%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+6.1%
2024$8,345+2.5%
2023$8,141+1.3%
2022$8,039+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,896DeedBook 12827, Page 1664

Property Sale

Sale
$210,152
DeedBook 7294, Page 1118

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4173, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1957