Skip to content

117 Kenwood DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$126,800
Last Sale Date
Jun 25, 1992

Property Information

Block342.05
Lot46
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM190

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,600
32%
Improvement Value:$141,300
68%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315+6.1%
2024$8,778+2.5%
2023$8,563+1.3%
2022$8,456+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$126,800

To:

Sq Ft1,970DeedBook 4564, Page 554

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3771, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1956