Skip to content

217 Redstone RidgeCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block342.09
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM191

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,300
30%
Improvement Value:$177,200
70%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,214+6.1%
2024$10,568+2.5%
2023$10,309+1.3%
2022$10,181+0.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,484DeedBook 12989, Page 746Recorded1/2/2026

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 11247, Page 565

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 9174, Page 819

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5058, Page 398

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4423, Page 555

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3524, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1960