Skip to content

229 Redstone RidgeCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block342.09
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM191

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,954
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,700
27%
Improvement Value:$205,700
73%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,637+6.1%
2024$11,908+27.8%
2023$9,317+1.3%
2022$9,201+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,954DeedBook 11640, Page 1905

Property Sale

Sale
$274,900
Sq Ft1,924DeedBook 11239, Page 1868Recorded10/21/2019

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4522, Page 49

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4093, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1960