Skip to content

226 Dickens CtCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block342.11
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM192

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,332
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
20%
Improvement Value:$319,100
80%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,836+6.1%
2024$16,808+2.5%
2023$16,396+8.0%
2022$15,180+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft4,332DeedBook 11094, Page 954

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,332DeedBook 10234, Page 922Recorded7/27/2015

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 8723, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1958