Skip to content

220 Sharrow Vale RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block342.13
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM192

Building Details

Building Class17
Description2SF-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
32%
Improvement Value:$157,200
68%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,291+6.1%
2024$9,698+2.5%
2023$9,460+1.3%
2022$9,343+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 10126, Page 1436

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 3343, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1958