Skip to content

100 East Gate DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block342.15
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
31%
Improvement Value:$161,500
69%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,465+6.1%
2024$9,862+2.5%
2023$9,620+1.3%
2022$9,501+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 10486, Page 850

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 9939, Page 591Recorded12/24/2013

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7191, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1960