Skip to content

119 Barclay LnCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block342.16
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
35%
Improvement Value:$167,800
77%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844+28.2%
2024$8,459+2.5%
2023$8,251+4.5%
2022$7,899+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 12413, Page 1888

Property Sale

Sale
$272,500
Sq Ft1,532DeedBook 12252, Page 1623Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4312, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1958