Skip to content

1108 York RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 14, 2010

Property Information

Block342.17
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
36%
Improvement Value:$129,700
64%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,038+6.1%
2024$8,517+2.5%
2023$8,309+1.3%
2022$8,205+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 9228, Page 218

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7278, Page 1755

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4799, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1958