Skip to content

1104 York RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2016

Property Information

Block342.17
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,756
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
28%
Improvement Value:$184,300
72%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,473+6.1%
2024$10,812+2.5%
2023$10,547+1.3%
2022$10,416+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 4648, Page 101

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 4236, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1958