Skip to content

1107 Coopers Kill RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block342.17
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
37%
Improvement Value:$123,300
63%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753+6.1%
2024$8,249+2.5%
2023$8,046+1.3%
2022$7,946+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,492DeedBook 11271, Page 264Recorded12/2/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4560, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1958