Skip to content

1120 York RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958
Church/Charitable

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Jan 21, 2011

Property Information

Block342.17
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
29%
Improvement Value:$175,600
71%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$9,611+1.1%
2016$9,504+2.1%
2015$9,308-0.7%
2014$9,372+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

To:

Sq Ft2,320DeedBook 9365, Page 1527

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9015, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1958