Skip to content

1118 York RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block342.17
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,567
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
37%
Improvement Value:$126,500
63%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+6.1%
2024$8,459+2.5%
2023$8,251+1.3%
2022$8,149+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,567DeedBook 4842, Page 590

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 3969, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1958