Skip to content

504 Barclay TowersCherry Hill, NJ 08034

Built 1966

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block342.18
Lot6
QualifierC0504
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM197

Building Details

Building Class33
Description1-1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,000
18%
Improvement Value:$36,900
82%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,002+6.1%
2024$1,887+2.5%
2023$1,840+1.3%
2022$1,818+40.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$56,000

To:

Sq Ft700DeedBook 11498, Page 1538

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 10980, Page 199Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$29,001

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 10658, Page 1461Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 8418, Page 1580

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4967, Page 285

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 4323, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1966