Skip to content

1106 Coopers Kill RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block342.19
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
35%
Improvement Value:$136,000
65%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+6.1%
2024$8,791+2.5%
2023$8,575+1.3%
2022$8,468+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 7520, Page 513

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7222, Page 1319

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4190, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1958