Skip to content

125 Sawmill RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block342.26
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM192

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
27%
Improvement Value:$206,800
73%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,574+7.7%
2024$11,677+2.5%
2023$11,391+1.3%
2022$11,249+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 10087, Page 1944

Property Built

Built

Year Built: 1962