Skip to content

209 Westover DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block342.29
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM191

Building Details

Building Class17
Description2SAL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,100
31%
Improvement Value:$163,100
69%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,532+6.1%
2024$9,925+2.5%
2023$9,682+1.3%
2022$9,561+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,004DeedBook 12640, Page 1575

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9760, Page 912

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4310, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1958