Skip to content

409 Pelham RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block342.29
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM191

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,900
29%
Improvement Value:$183,200
71%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,509+6.1%
2024$10,845+2.5%
2023$10,580+1.3%
2022$10,448+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 11506, Page 821

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4669, Page 696

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 3441, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1958