Skip to content

421 Pelham CtCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$266,500
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block342.29
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM191

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,707
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,900
27%
Improvement Value:$214,100
73%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,154+6.1%
2024$12,396+2.5%
2023$12,092+1.3%
2022$11,942+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$266,500

To:

Sq Ft2,707DeedBook 7360, Page 173

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4920, Page 127

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3875, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1958