Skip to content

420 Pelham RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1966

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Apr 29, 1994

Property Information

Block342.30
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM191

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
33%
Improvement Value:$151,500
67%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+6.1%
2024$9,442+2.5%
2023$9,210+1.3%
2022$9,096+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 4688, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1966