Skip to content

116 Sawmill RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1966

Last Sale Price
$217,300
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block342.30
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM191

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,500
26%
Improvement Value:$207,100
74%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,557+6.1%
2024$11,833+2.5%
2023$11,543+1.3%
2022$11,399+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,300

To:

Sq Ft2,548DeedBook 5112, Page 161

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4760, Page 673

Property Sale

Sale
$149,750
DeedBook 4270, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1966