Skip to content

430 Wayland RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2024

Property Information

Block342.34
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM192

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,594
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,900
36%
Improvement Value:$126,100
64%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,490+6.3%
2024$7,986-0.6%
2023$8,034+4.6%
2022$7,684+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3739, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1960