Skip to content

411 Rt 70 ECherry Hill, NJ 08034

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block342.34
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM192

Building Details

Building Class10
Description2SB 11,610 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,700
29%
Improvement Value:$658,300
71%
Total Assessment$925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,246+6.1%
2024$38,869+2.5%
2023$37,916-24.6%
2022$50,264+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 11033, Page 912

Property Sale

Sale
$1,160,000
DeedBook 4401, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1960