Skip to content

1113 Green Briar RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block342.35
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM194

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,567
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
37%
Improvement Value:$118,600
63%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155+6.3%
2024$7,671-0.7%
2023$7,727+1.3%
2022$7,630+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 10784, Page 1796Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 7994, Page 1314

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4826, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1958