Skip to content

216 Massachusetts AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1954

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Jul 1, 1980

Property Information

Block350.01
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM154

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
26%
Improvement Value:$140,800
74%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+6.3%
2024$7,780-0.7%
2023$7,833+4.6%
2022$7,486+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$59,500

To:

Sq Ft1,911DeedBook 3720, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1954