Skip to content

13 Webster AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1950

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block365.01
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM161

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
27%
Improvement Value:$161,600
73%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,837+6.1%
2024$9,270+12.6%
2023$8,235+1.3%
2022$8,132+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 12274, Page 1732

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 10595, Page 891Recorded3/17/2017

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 10479, Page 1133Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4600, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1950