Skip to content

47 Conwell AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1949

Last Sale Price
$38,900
Last Sale Date
Feb 28, 1975

Property Information

Block367.01
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM161

Building Details

Building Class17
Description1.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
26%
Improvement Value:$159,400
74%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,444+6.1%
2024$8,900+2.5%
2023$8,682+1.3%
2022$8,574+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$38,900

To:

Sq Ft1,536DeedBook 3371, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1949