Skip to content

54 Grant AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2005

Property Information

Block369.01
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM161

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,700
29%
Improvement Value:$134,000
71%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414+6.1%
2024$7,929+2.5%
2023$7,735+1.3%
2022$7,639+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 7092, Page 1122

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5156, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1957