Skip to content

174 Edison AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1948

Last Sale Date
Jun 26, 1995

Property Information

Block382.01
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM163

Building Details

Building Class17
Description1.5SB-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,547
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,700
27%
Improvement Value:$149,900
73%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+6.1%
2024$8,681+2.5%
2023$8,469+1.3%
2022$8,363+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,120
DeedBook 4365, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1948