Skip to content

23 Cooper AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2010

Property Information

Block385.01
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM160

Building Details

Building Class17
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,583
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
28%
Improvement Value:$136,700
72%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+6.3%
2024$7,730-0.7%
2023$7,784+1.3%
2022$7,687+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 3556, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1947