Skip to content

9 Cooper AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1947

Last Sale Price
$168,900
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block385.01
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM160

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
30%
Improvement Value:$113,700
70%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,268+6.1%
2024$6,849+2.5%
2023$6,681+1.3%
2022$6,598+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,900

To:

Sq Ft1,914DeedBook 10981, Page 1413

Property Built

Built

Year Built: 1947