Skip to content

7 Oregon AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1946

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block392.01
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM160

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage974
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
35%
Improvement Value:$104,700
65%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,170+6.1%
2024$6,757+2.5%
2023$6,591+5.3%
2022$6,259+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft974DeedBook 11826, Page 1710

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4920, Page 84

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4620, Page 427

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4166, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1946