Skip to content

451 Covered Bridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1959

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block404.04
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM187

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
24%
Improvement Value:$222,800
76%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,123+6.1%
2024$12,366+12.0%
2023$11,039+1.3%
2022$10,901+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500

To:

Sq Ft2,432DeedBook 10480, Page 867

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 10405, Page 839Recorded5/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959