Skip to content

465 Covered Bridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1959

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block404.04
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM187

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
31%
Improvement Value:$157,200
69%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,193+6.1%
2024$9,606+2.5%
2023$9,370+1.3%
2022$9,254+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,078DeedBook 12624, Page 1013

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 11113, Page 796Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 10267, Page 674Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7953, Page 320

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4787, Page 502

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4597, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1959