Skip to content

404 St Johns DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1959

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block404.05
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM187

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
33%
Improvement Value:$149,100
67%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,921+6.1%
2024$9,349+2.5%
2023$9,120+1.3%
2022$9,007+0.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 11961, Page 1587

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 8636, Page 147

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 7103, Page 59

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4939, Page 705

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4471, Page 606

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4156, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1959