Skip to content

435 St Johns DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block404.07
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM187

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,700
27%
Improvement Value:$202,600
73%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,320+6.1%
2024$11,610+2.5%
2023$11,326+1.3%
2022$11,185+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4320, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1960