Skip to content

517 Covered Bridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block404.07
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM186

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,396
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,800
24%
Improvement Value:$206,500
76%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,186+6.1%
2024$11,484+2.5%
2023$11,203+1.3%
2022$11,063+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

To:

Sq Ft2,396DeedBook 12078, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1960