Skip to content

484 Covered Bridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1959

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 22, 1993

Property Information

Block404.08
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM186

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
29%
Improvement Value:$176,600
71%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,889+6.3%
2024$10,247+0.1%
2023$10,239+3.8%
2022$9,862+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,432DeedBook 4605, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1959