Skip to content

522 Covered Bridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$83,700
Last Sale Date
Jun 25, 1981

Property Information

Block404.10
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM186

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
32%
Improvement Value:$149,600
68%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,560+6.3%
2024$8,994-0.3%
2023$9,018+4.2%
2022$8,656+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$83,700

To:

Sq Ft1,924DeedBook 3784, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1962