Skip to content

124 Pearl Croft RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Aug 27, 2014

Property Information

Block404.12
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM183

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,685
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
20%
Improvement Value:$288,400
80%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,097+6.1%
2024$15,169+2.5%
2023$14,797+1.3%
2022$14,613+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$451,000

To:

Sq Ft3,685DeedBook 10085, Page 581

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8567, Page 339

Property Sale

Sale
$57,900
DeedBook 3624, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1962