Skip to content

122 Deerfield DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 16, 2010

Property Information

Block404.12
Lot40
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM184

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,766
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,100
24%
Improvement Value:$234,700
76%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,769+6.1%
2024$12,976+2.5%
2023$12,658+10.2%
2022$11,488+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,766DeedBook 9282, Page 1205

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 9049, Page 1854

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4526, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1962