Skip to content

114 Pearl Croft RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block404.12
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM183

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
28%
Improvement Value:$183,600
72%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,370+6.1%
2024$10,715+5.3%
2023$10,174+1.3%
2022$10,047+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,164DeedBook 7558, Page 1437

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5189, Page 464

Property Sale

Sale
$166,950
DeedBook 4466, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1960