Skip to content

106 Iron Master RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Aug 11, 2006

Property Information

Block404.17
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM182

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,764
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$219,700
75%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,141+6.1%
2024$12,383+2.5%
2023$12,080+1.3%
2022$11,929+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft2,764DeedBook 8302, Page 576

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 7109, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1962