Skip to content

151 Pearl Croft RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block404.17
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM182

Building Details

Building Class17
Description1SF-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
30%
Improvement Value:$168,800
70%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,715+6.1%
2024$10,097+2.5%
2023$9,850+1.3%
2022$9,727+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 11913, Page 809

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8465, Page 1007

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4359, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1962